Only Teens
Bine ai venit! Te rugam sa te loghezi daca esti membru, daca nu inregistreaza`te Smile
Only Teens
Bine ai venit! Te rugam sa te loghezi daca esti membru, daca nu inregistreaza`te Smile
Only Teens
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Un forum pentru adolescente!
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Top postatori
Active Fusion
Acneea Vote_lcapAcneea Voting_barAcneea Vote_rcap 
KITCAT.
Acneea Vote_lcapAcneea Voting_barAcneea Vote_rcap 
annex
Acneea Vote_lcapAcneea Voting_barAcneea Vote_rcap 
iss <3.
Acneea Vote_lcapAcneea Voting_barAcneea Vote_rcap 
Only_Dark_Heart
Acneea Vote_lcapAcneea Voting_barAcneea Vote_rcap 
LyssBlondish.
Acneea Vote_lcapAcneea Voting_barAcneea Vote_rcap 
`Diavolitzza`Ta`
Acneea Vote_lcapAcneea Voting_barAcneea Vote_rcap 
Zoey.Who else?
Acneea Vote_lcapAcneea Voting_barAcneea Vote_rcap 
wild.butterfly
Acneea Vote_lcapAcneea Voting_barAcneea Vote_rcap 
Dolly
Acneea Vote_lcapAcneea Voting_barAcneea Vote_rcap 
Ultimele subiecte
» Fumezi?
Acneea Icon_minitimeDum Aug 07, 2011 7:58 pm Scris de iss <3.

» Cu cine ai vorbit ultima data?
Acneea Icon_minitimeDum Aug 07, 2011 7:20 pm Scris de LyssBlondish.

» Blend's competiton.
Acneea Icon_minitimeDum Aug 07, 2011 7:13 pm Scris de LyssBlondish.

» Schimbare de nick.
Acneea Icon_minitimeDum Aug 07, 2011 7:11 pm Scris de LyssBlondish.

» Materia preferata.
Acneea Icon_minitimeDum Ian 16, 2011 9:25 pm Scris de Cl30

» 1,2,3.. Aici Sunt!
Acneea Icon_minitimeDum Dec 05, 2010 1:45 am Scris de Only_Dark_Heart

» Alba sau Neagra?
Acneea Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 6:58 am Scris de Active Fusion

» Ce faci acum?
Acneea Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 4:36 am Scris de Active Fusion

» La ce te gandesti acum?
Acneea Icon_minitimeSam Dec 04, 2010 4:20 am Scris de Active Fusion

Parteneri
Acneea 2pplno0Twilight RPG FansAcneea ZsqoevRubber DuckAcneea 163rkpAcneea VyldleEveryThing4UAcneea 30w1bh1

 

 Acneea

In jos 
AutorMesaj
wild.butterfly
Drop your pants
Drop your pants
wild.butterfly


feminin Birthday : 30/04/1994
Age : 30
Join date : 20/06/2009
Posts : 1002
Location : Oriunde esti tu` :-x
Hobbies : Music ,dance, boys, swimming, friends, shopping, travel.... And so` on

Acneea Empty
MesajSubiect: Acneea   Acneea Icon_minitimeDum Sept 06, 2009 5:24 am

Acneea este cea mai frecventa problema a tenului care afecteaza inevitabil viata fiecaruia la un anumit moment. Poate aparea la orice varsta, insa adolescentii sunt cei mai afectati de aceasta problema, deoarece le poate cauza o stare de stanjeneala si anxietate. Daca problemele sunt grave se poate ajunge pana la stari depresive si, implicit, izolarea persoanei respective.

Ea se poate manifesta in diferite moduri:
# Cosurile sunt mici protuberante aparute la nivelul pielii, care uneori contin puroi;
# Punctele negre sunt formatiuni mici, de culoare neagra, care apar ca urmare a acumularii unui amestec de seboree si celule moarte, care blocheaza porii;
# Punctele albe sunt mici formatiuni fie de culoarea pielii, fie albe, care apar ca urmare a blocarii unor pori;
# Chisturile se formeaza fie imediat sub piele, fie mai in profunzime si contin substante a caror consistenta este fie lichida, fie semi-solida.


Cand apare acneea?

De obicei, acneea incepe sa isi faca aparitia la pubertate. De cele mai dese ori persista 5 ani de zile, dar nu este exclus ca unele persoane sa se confrunte cu aceasta problema timp de 10-20 de ani. Aproximativ 25% dintre adolescentii care sufera de acnee in adolescenta, nu vor scapa de ea nici dupa ce vor implini 25 de ani. Cauzele sunt greu de deslusit, dar sunt din ce in ce mai frecvente situatiile in care femeile la 20, 30 sau chiar 40 de ani se confrunta cu acneea pentru prima data. Uneori se poate intalni chiar si la noii nascuti.

# Cum se poate preveni acneea?

Este recomandata utilizarea produselor de curatare antibacteriale, non-uleioase cum ar fi masca de argila care contine echinacea. Zincul, vitaminele A,B si E, echinacea si cimbrul au efecte terapeutice asupra acneei.
# Fereste-te de cremele pentru fata sau alte produse care contin urmatoarele ingrediente: socetyl stearate, isopropyl isostearate, isopropyl palmitate, isopropyl myristate si sodium chloride, deoarece acestea produc acneea;
# Constipatia este principalul motiv care determina aparitia acneei;
# Consuma multa apa pentru a preveni cele mai multe dintre problemele pielii;
# Evita consumul de ciocolata, alimente prajite si zahar rafinat;
# Pastreaza-ti pielea mereu curata cu ajutorul sapunurilor blande si a apei caldute;
# Nu incerca sa cojesti cosurile, deoarece s-ar putea sa ramai cu semne pe fata;
# Mananca multe fructe si legume;
# Ia suplimente de vitamina B complex si zinc in fiecare zi pentru a intari rezistenta pielii;
# Aplica o pasta din castravete pe fata si indeparteaz-o dupa 20-30 de minute cu apa calduta.
Sus In jos
 
Acneea
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Acneea-Tipuri de ten

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Only Teens :: Sanatate-
Mergi direct la: